Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Niksar ilçesinde Danişmendli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışına katıldı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EroğluTokat'ta Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce (DSİ) 193 milyon lira yatırım bedelli 23 tesisin temel atma töreni ile Niksar ilçesinde Danişmendli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışına katıldı.

           Danişmendli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılış töreninde konuşan Eroğlu, Danişmend Türkmen Hacı Arslanlar aşiretinden Aşiret Beyi Hacı Arslan'ın, 10'uncu göbekten torunu olduğunu söyledi.
           Melik Ahmet Danişmend Gazi'nin türbesini ziyaret ettiğini belirten Eroğlu, "Allah onlardan razı olsun, müthiş bir kahramandı. 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra burada 1072 yılında Danişmend Beyliğini kurdu. Hakikatten Danişmend cengaver, bilgili, tecrübeli kişi demektir. Bu bakımdan burada hemen kültür faaliyetlerine başladık. 1072'de beyliğini kurduğu gibi burada pek çok medreseler kültür faaliyetleri yaptı. Burada gerçekten kültürümüzün yerleşmesine büyük bir katkısı oldu." dedi.
           Danişmendli Beyliği'nin 106 sene hüküm sürdüğünü ifade eden Eroğlu, Danişmendliler'in sadece Niksar ve Tokat civarında değil Ege'ye kadar yayıldığını kaydetti.
           Bakan Eroğlu ve protokol üyeleri açılış kurdelesini kestikten sonra merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

           Merkezin bahçesine ceviz fidanı diken Eroğlu, cevizin faydalarını da anlattı.